rejtelmek blog

Könyvajánló 2-4 éveseknek

Bevetettem magam a gyerekszobába, hogy bemutassam nektek a jelen lévő gyermekirodalmat és megjegyzéseket is fűzzek hozzá. Először a “nagyfiús” könyvekkel kezdem, a 3 és fél éves fiam könyvtárával. Tudjátok, hogy ő mennyire szereti a könyveket, bár a múltkor még engem is meg tudott lepni: végre rendet raktam a hálószobai könyvespolcomon, ami kivetett magából egy hónapok óta elfeledett, de rongyosra olvasott leporellót, József Attila Altatóját. Fricikém meglátta, keblére ölelte, majd könnyekkel küszködve felkiáltott: – Drága József Attila, már úgy hiányoztál!

Rotraut Suzanne Berner: Böngésző-sorozat

Rotraut Susanne Berner - Tavaszi böngészőErre nem tudok mást mondani, csak azt, hogy zseniális. Egy betű sincs a könyvben, helyette zsúfolásig rajzolt oldalak, sok-sok emberrel, mindenféle hétköznapi szituációval. Megvan mind a négy évszak és van éjszakai is, az benne a jó, hogy együtt találjuk ki a mesét hozzá. Van, hogy kiválasztunk egy embert és végigkövetjük a könyvben, hogy mit csinál, pl. az egyik bácsi elmegy futni, megcsúszik a banánhéjon és elesik. Erről a könyv segítségével alsó hangon fél óráig lehet mesélni, például hogy milyen butaság eldobni a banánhéjat, amikor ott van a szemetes (sőt, a kukásautó is), de tulajdonképpen bármiről ami eszünkbe jut, annyi minden le van rajzolva, hogy még a legfantáziátlanabb szülő is képes valamit kitalálni. Ha jól tudom, van hozzá társasjáték is meg foglalkoztató füzet, de ez inkább már nagyobbaknak való. Mostanában már úgy olvasnak belőle a gyerekeim, hogy Frici adja a feladatokat Abinak, hogy mit kell megkeresnie (pl. a templomtornyot, cicát, vagy a gólyát), vagy pedig olyat játszunk, hogy versenyeznek, hogy ki találja meg leghamarabb, amit mondok.

Marék Veronika: Boribon-sorozat

Marék Veronika - Boribon autózikFrici nagyon szereti, másfél-két éve megunhatatlan sláger. A Boribon autózik volt az első nekünk, sokáig az volt a kedvence, később a Boribon házikója tört az élre. Szerencsére nekünk is van itthon zöld takarónk, amivel egy asztalt letakarva hasonló kuckót tudunk készíteni mint Boribon. Én amúgy nagyon bénának tartom a rajzokat, főleg Annipannit és sokszor összefüggéstelennek érzem a szöveget; van hogy lapozok egyet és egyszerűen nem emlékszem, hogy mi volt az előző oldalon és abból hogy következik a mostani, de lehet, hogy ez azért van, mert már milliószor olvastam és a milliópluszegyedik olvasás már teljesen automatikusan, ész nélkül megy. Egyébként ha kéri, akkor mindig szívesen elmesélem, nem az a lényeg, hogy nekem tetsszen, ha ő szereti, ám legyen, ráadásul nem is olyan hosszú. És hogy mi Boribon varázsa? Olvassátok el ezt a részletet a Pagony oldalán megjelent kritikából (a teljes cikk ide kattintva olvasható)!:

“Marék Veronika meséi – Boribonnal az élen – ezt tudják, ez a nagy tudományuk: a gyermekkor öntudatlan és osztályozás nélküli/előtti idejéből indulva, a felelős felnőttség tapasztalatrendszerét szállítva (a szociális boldogulás, a fejlett érintkezés tanulságait megosztva) vezetnek végig egy-egy eseményen, örökké esedékes életfordulaton. Vagyis e mesék egyszerre kerülik meg és haladnak át mindazon, amit nevelődésnek hívhatunk. Olyan természetességgel érik ugyanis el a legjózanabb és élhető tanácsot, hogy az végül semmiben sem emlékeztet a pedagógia közkeletű dogmáira, sokkal inkább egy elbeszélés egyedül üdvözítő megoldását tartogatja. Amit a Boribon-történetek nagy erővel hirdetnek, de még inkább példáznak, az egyrészről a világok többféleségének alaptapasztalata, másrészről viszont e világok összefüggésének és egységének élménye. Az egyes szereplők között megoszló, elosztott tudás – egy-egy közös eseményre vonatkozó ismeret – különbsége, egyenlőtlensége szüli azokat a konfliktusokat, alakítja azokat a határhelyzeteket, melyeken csak a kölcsönösség, az empátia, a belátáson alapuló segítségnyújtás által, valamint a türelem és megtérülésben való hit erényeivel lehet és érdemes túljutni. Hányszor és hányszor élheti át Boribon, hogy bár rövidtávon, a döntését követő pillanatokban veszteséget vállal (szétosztva lufikat vagy lemondva a legszebb almákról), de az életet igazgató, rajta kívüli törvények mintegy igazságot szolgáltatnak neki és döntésének, biztatólag jóváhagyják választásait. Magyarán Boribon újra és újra megtapasztalhatja és megtapasztaltatja a nem magától értetődő, de hihető életprogramot, melynek középpontjában a jóság és az arra való törekvés áll.”

Berg Judit: Maszat-sorozat

Berg Judit - Doktor MaszatUgyanazt tudom írni róla, mint a Marék Veronika Boribon könyveiről (annyi a különbség, hogy míg a Boribon akár egy másfél évest is leköt, a Maszatot egy évvel későbbtől ajánlom): Frici nagyon szereti, jók az alaptörténetek, bár a szövegből számomra itt is hiányzik egy-egy átvezető mondat… Jópofa a grafikája, kicsit komolyabb már, mint a Boriboné.

 

 

 

Marék Veronika: Kippkopp-sorozat

Marék Veronika - Kippkopp a fűbenEz is inkább három éves kortól élvezhető szerintem, hosszúak a mesék, de aranyosak a rajzok. Talán ez Frici legnagyobb kedvence. A Kippkopp mesék visszafogottan idegesítő, de nagyon szerethető gesztenyefiguráival mindig történik valami izgalmas, az ordító helyesírási hibákat és elírásokat pedig tollal kijavítottam.

 

 

 

Bartos Erika: Zakatoló

Bartos Erika - ZakatolóÚgy emlékszem, ez volt az első Bartos Erika, ami bejutott a lakásunkba. Annyira egyszerű versek vannak benne, szinte minden sora aprólékosan lerajzolva, hogy a gyerek néhány hallgatás után a képeket nézegetve kívülről el is tudja mondani őket. Bartos Erika munkásságát nagyon sok támadás éri, hogy primitív a szöveg, hogy bénák és túl harsányak a rajzok, a leggyakoribb “érv” pedig, ami a szülőkben megfogalmazódik, hogy ilyet ők is bármikor tudnának írni (aztán meg mégsem írnak ugye). Az az igazság, hogy én is jobban szeretném, ha a Weöres Sándor kötetet lapozgatnánk többet, de ha a gyerekre hagyom a választást, akkor legtöbbször a Zakatolóra szavaz. Amúgy nekem tetszenek a rajzok, ami vagy azért van, mert a szerzőhöz hasonlóan én is mérnök vagyok és vonzódom a szabályos körökből és egyéb alap síkidomokból megkomponált figurákhoz, vagy pedig azért, mert ennyire igénytelen vagyok, már ami a (képző)művészetek befogadását illeti. A versek pedig lehet hogy bénák, de ha a fiam szívesen és önszántából tanulja meg, majd élvezettel szavalja őket, azt hiszem, hogy nem válik hátrányára. Használja a memóriáját és lehet, hogy a későbbiekben, iskolás évei alatt nyitottabb lesz a minőségibb lírára is.

Bartos Erika: Bogyó és Babóca-sorozat

Bartos Erika - Bogyó és Babóca betegEbből nekünk csak három kötetünk van, nem kapott rá igazán, amit nem is bánok, mert sok helyen rendkívül magyartalan a szöveg és szinte ordít a sok szóismétlés, a névmások fájó hiánya. Érdekes, hogy annak ellenére nem sokszor kéri a Bogyó meséket, hogy régebben szinte csak ezt nézte dvd-n. Mondjuk ahogy Pogány Judit a hangját “kölcsönzi” az erdő állatkáinak, attól a szőr is feláll a hátamon… Volt egy elég nagy port kavart kritika két éve, Wittmann Ildikó írása a Magyar Gyermekirodalmi Intézet honlapján, amivel egyetérteni nem kell, de érdemes elolvasni, ahogy a kommenteket is (többek között Berg Judit, a Maszat könyvek szerzője is hozzászólt):

“Akárhogy nézem, borzongok. Borzongok a Microsoft Paint ilyen primitív használatától (Bill Gates, please, close your eyes),  azoktól a pont-pont-vesszőcskéktől, amelyekből itt már készen is van a fejecske, azoktól az ordenáré színektől, amelyekkel a fekete kontúrok közt színeztek – amiből nem az absztrakció válik nyilvánvalóvá, hanem a rajzolni nem tudás. A kompozíció hiánya. Hogy jelzik is a térélményt, meg nem is. Mindezt következetlenül, alantas módon kiszolgálva az ál-gyermeki igényeket.

És akkor a történetek. Mit lehet elmesélni egy katicalányról meg egy csigafiúról? Akik folyton vigyorognak, nyilván galócapaprikást reggeliztek, azért.  Vagy kissé megmakkantak már abban a semmilyen világban, ahol létezni, élni próbálnak.”

A teljes kritika itt olvasható: Könyvmutáns.

Liane Schneider: Bori-sorozat

Liane Schneider - Bori és a piros bringaNekünk csak két rész van meg, a Bori úszni tanul és a Bori és a piros bringa, de tervezem a többi beszerzését is. Leginkább azért praktikus, mert puha kötésű, nagyon vékony, így könnyen hordozható, jó választás békávézáshoz, orvosi váróba, stb. “A történetek főhőse Bori, egy óvodás korú kislány, aki éli a kislányok mindennapi életét, vele is megtörténik azonban, hogy életének állóvizébe kavics repül, azaz kistestvére születik, óvodába megy, biciklizni és úszni tanul, vagy épp cicát kap…” Bővebb leírást, kritikát itt találtok: Kultúrfalat.

 

 

Vlagyimir Szutyejev: Vidám mesék

Vlagyimir Szutyejev - Vidám mesékAzt hiszem, a könyv magáért beszél. Mindnyájan emlékszünk rá gyerekkorunkból, nekem ez volt az egyik kedvencem.

 

 

 

 

 

 

Weöres Sándor: Ha a világ rigó lenne

Lengyel Balázs(Szerk.) - Weöres Sándor - Ha a világ rigó lenneAz itthon meglévő példány még az én könyvem volt, gyermekkoromból. Picit összefirkáltam ugyan (nem most, mondom gyerekkoromban!) és határozottan emlékszem arra az időszakra, amikor reszkető kis pipákat rajzoltam a tartalomjegyzékben azon verscímek mellé, amiket már kívülről tudtam. Mind ki van pipálva… Frici annyira azért nem rajong értük. Néhány verset megtanult belőle, pl. a Sehallselát Dömötört, amit egy szupertitkos videofelvételen énekes-gitáros performansz formájában ad elő a család: a háttértáncos kis hölgy Abi baba, Frici fiam egy gumipók társaságában látható és hallható, a férjem pedig a hangját és zenei tehetségét adja a produkcióhoz (ez utóbbi miatt nem nyilvános a felvétel egyébként).

 

Kormos István: Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackóról

Kormos István - Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackórólÖrökzöld sláger! Fel-fellobbanó lelkesedéssel olvassuk. Ha éppen szezonja van, akkor hetekig,máskor meg hetekig nem. Sokszor csak egy történetet kell ismételgetni, a favorit nálunk a Vackor születésnapja, amikor végre megszereti a mézet, de lassan letaszítja a trónról a két doktoros rész, mióta egyszer véletlenül elolvastam az egyiket, mert a doktort Frigyesnek hívják és a fiam ezen annyira meglepődött, hogy van rajta kívül is élő ember, aki erre a névre hallgat, hogy egyből sorsközösséget vállalt és a szívébe zárta a doktor urat. Amúgy kiváló altatómese (sajnos az olvasónak is), a sokszor ismétlődő jelzők, mondatok, nevek felsorolása miatt.

 

 

 

 

Ulf Stark: Süni elindul világot látni

VANDRING - A SÜNI Könyv IKEA

Ez a történet azért áll nagyon közel Frici szívéhez, mert egy süniről szól és ő a bölcsiben a Süni csoportba jár, minek következtében minden sünivel kapcsolatos dolognak nagyon örül, így telitalálat volt ez karácsonyi ajándéknak. Aranyos mese egyébként, üdítően szokatlan a svéd grafika, szép kis könyv ez, az IKEA-ban vásárolható meg.

 

 

 

 

 

Érdeklődés esetén folytatom a leporellókkal és az 1-2 éves korosztály kedvenceivel.

Addig is szívesen várom a véleményeteket, az ötleteiteket, a ti gyerekeitek kedvenc meséit is, jó lenne összegyűjteni őket egy helyen!

Ha tetszik a blog, csatlakozz a facebook oldalamhoz, ahol naponta gyerekszáj, vizslafotó, vagy leharcolt feleség rovatokkal várlak.

DSCN5027

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!