Kezdő szülőként azt gondoltam, olyan a világon nincs, hogy egy gyerek nem szereti a mesekönyveket. Hiába volt olyan ismerősöm, aki erre panaszkodott és tudom, hogy a szülői példamutatás kultúra terén náluk sem a Blikk lapozgatását jelentette a klotyón, mégis azt gondoltam, hogy ez valamiképp mégiscsak az ő hibájuk. Mert vegyük például az én fiamat! És itt gondolatban mindig felsoroltam, hogy bezzeg ő születése pillanatától élénken érdeklődik minden iránt; a klasszikus gyermekversektől a Boribonon át a legnagyszerűbb (és kevésbé nagyszerű) kortárs magyar költőkig.
Aztán megszületett Abi, és már 9 hónapos is elmúlt mikor végre rájöttem, hogy a gyerekeknek -a könyvekhez való hozzáállásuk alapján- két típusa létezik. Vannak a műértők, mint Fricikém, akik hihetetlenül vigyáznak a könyveikre, egyiken sincs egy szamárfül, egy tollvonás, egy karcolás sem és órákig is képesek mozdulatlanul ülve mesét hallgatni és vannak a műrágók, mint Abi, akiknél az irodalom iránti élénk érdeklődés könyvrágcsálás formájában mutatkozik meg, szülői példamutatás ide, vagy oda.
Mindezek ellenére fontosnak tartom, hogy mindennapos legyen a mesehallgatás még a műrágók részére is és elég sokáig meg voltam győződve arról, hogy ez másnak is így természetes. A múltkor viszont belefutottam egy brit tanulmányba*, amely szerint a 7 évesnél fiatalabb gyerek(ek)et nevelő brit szülőknek mindössze a 64 %-a mesél néhanapján a gyerekének, napi rendszerességgel viszont közülük is csupán minden ötödik gyermeknek adatik meg az esti mese. A sohasem mesélő szülők pontos hányada 36 százalék. Körükben 13 százalék arra hivatkozik mentségként, hogy nincs ideje, 9 százalék pedig arra, hogy túl feszült a meséléshez. Az egyáltalán nem mesélők háromnegyede ugyanakkor gyerekkorában részesült mesében. Ti mit gondoltok erről? Fontosnak tartjátok a meséket akár könyvből akár fejből? Meséltek esténként a gyerekeknek? Ha igen, akkor mit?
Nálunk az alábbi mesék váltak be “kezdő könyveknek”, ezek mindegyikét szeretettel ajánlom nektek:
Jakabosné Kovács Judit: Kerekítő
Csoportos Kerekítő foglalkozásokon egyébként országszerte egyre több helyen lehet részt venni. Ha nem idegenkedtek az ilyesmitől, érdemes már a baba egész pici korától látogatni akár a Kerekítő, akár hasonló mondókás, zenés mókákat, nemcsak a gyerek, de ugyanannyira magatok miatt is. Jó kis program ez! 🙂
Julia Donaldson – Alex Scheffer: Tölgyerdő meséi sorozat
Varró Dániel: Akinek a lába hatos
Varró Dánielt valószínűleg nem kell senkinek sem bemutatnom, bár nem biztos, hogy mindenkinél van otthon kötete is a polcon. Ha nincs, egyet legalább érdemes beszerezni, ha másért nem, hát a saját szórakoztatásunk végett, Varró Dani szövegei ugyanis legalább annyira élvezhetőek a felnőttek, mint a gyerekek számára. Míg mi, szülők, jót szórakozunk Varró Misi kissé parodizált babakori kalandjain, a gyermekeinket elringatja a versek dallama, ritmusa. Én újszülött babáimnak skandáltam ezeket, nagy közönségsikerrel. Ízelítőül olvassátok el egyik kedvencemet:
Varró Dániel: Kötődő nevelés
(ezt a gyermekünk szalvétával letakart feje fölött falatozva kell mondogatni)
Mutogatnak sokat énrám:
“de helyes kis batyu, lám!”
Hisz a hátára kötözve
cipel engem anyukám.Vagy előre, a hasára
kötöz erszényszerűen,
azután így tereget, meg
vacsorázgat derűsen.S ha elöl van az a kendő,
mibe engem kötözött,
megesik, hogy a fejemre
potyog egy kis körözött.A kötődő nevelésnek
folyománya az a tény,
hogy a gyermek leevődik,
ha nincs szalvéta fején.
Legkedvesebb állatos dalaink (CD melléklettel)
Móricz Zsigmond: A török és a tehenek
Melanie Gerth: Tíz kicsi katicabogár
Eric Carle: A telhetetlen hernyócska
Hasonlóan a katicás meséhez, itt sem csupán egy hagyományos könyvről van szó. A telhetetlen hernyócska átrágja magát mindenféle gyümölcsön, ennivalón és levélen, lyukakat hagyva maga után a könyvlapon, hogy végül szép nagy pillangó váljék belőle. Érdekesség, hogy a rajzokat különleges és egyedi kollázstechnikával készítette a szerző, melynek az a lényege, hogy saját maga festi be harsány színekkel a papírt, vágja ki a formákat és helyezi egymásra a rétegeket.
Természetesen nem ismerem a világ összes mesekönyvét, csak azokból szemezgettem itt, amik nálunk beváltak, épp ezért szívesen veszem a javaslataitokat, megjegyzéseiteket, kiegészítéseket a listámhoz!
A 2-4 éves korosztálynak szóló könyvajánlóm ide kattintva tekinthető meg.
Ha tetszik a blog, csatlakozz a facebook oldalamhoz, nem fogod megbánni!
*: www.dailymail.co.uk: Decline of ‘once upon a time…’ as a third of parents no longer read a bedtime story to their children