rejtelmek blog

Nyaralási előkészületek régen és most

Néhány évvel ezelőtt hallottam egy bohém (vagy csak nagyon gazdag) ismerősömtől, hogy nem érti miért kell annyira túlbonyolítani a nyaralási előkészületeket, csak a bankkártyája legyen mindig kéznél az embernek és akkor a világ bármely pontján is legyen, bármit meg tud venni az eldobható borotvától kezdve az otthon felejtett úszónadrágon át a legkülönlegesebb kulináris csodákig…

Ez is egy nézőpont persze, főleg ha az ember megengedheti magának, de én azért igyekszem nem itthon hagyni semmit, nem szeretek fölöslegesen vásárolni és szerencsére elég nagy rutinom van a gyors és alapos összepakolásban, úgyhogy ritkán érnek minket meglepetések a megérkezést követően. Na jó, egyszer mondjuk rendesen meglepődtünk, amikor Szicíliába érkezve konstatáltuk, hogy a repülőn közös erővel sikerült úgy eltökítenünk a férjem útlevelét, hogy a személyzet is már csak Budapesten találta meg, de rövid aggódás és rendőri intézkedés után megoldódott a helyzet, kiderült, hogy az olaszoknál (bocs, szicíliaiaknál!) iratok nélkül is lehet a legnagyobb nyugalommal éldegélni és valami hevenyészve lepecsételt kiutazási dokumentum birtokában három nappal később gond nélkül felszállhattunk a hazafelé tartó repülőre.

De nemcsak arra kell odafigyelnünk, hogy mit viszünk el az utazásra, hanem arra is, hogy néhány alapvető biztonsági intézkedést megtegyünk a lakásunk és benne lévő értékeink érdekében. Ez nálunk mondjuk általában kimerül annyiban, hogy kiürítjük a szemetest, a kutyát (amennyiben olyan útra megyünk, ahova nem vihetjük magunkkal) panzióba visszük, az ajtókat jól bezárjuk és hagyunk egy kulcsot a nagyszülőknél vagy a szomszédoknál, hogy locsolják meg a virágokat/füvet és úgy általában időnként nézzenek rá a házra. Úgyhogy jót mosolyogtam, amikor tavaly a kezembe akadt az Új idők (1894 és 1949 között megjelenő szépirodalmi képes hetilap) külön kiadványa, az Ezer jó tanács című könyv, melyet az előszóban a “nagyon intelligens, békebeli mérték szerint előkelő közönségnek” ajánlanak. Ebből idézek most, figyeljétek csak,mi mindenre kellett figyelnie 100 évvel ezelőtt ükanyáinknak:

“Mi mindenre kell a háziasszonynak elutazása előtt gondolnia?

  1. Ezüsttárgyakat fekete papirosba csomagolni. Értékes arany és ezüsttárgyakat, ékszereket biztonságba helyezni.
  2. Selyemernyős lámpákat kendővel, selyempapirossal beborítani,hogy ne legyenek nagyon porosak s a legyek be ne piszkítsák.
  3. A prémeket, párnázott bútorokat, matrácokat stb. molyporral behinteni.
  4. Diványpárnákra vászonhuzatot húzni, amelybe szintén molyport hintünk.
  5. Szőnyegeket kiszivatni vagy kiporolni, molyporral behinteni, újságpapírral beteregetni, összecsavarni.
  6. A zongorába kis zacskóban molyport tenni, mert a billentyűk filcburkolatát a molyok szívesen megtámadják.
  7. A bevetett ágyak tetejére utolsó napon újságpapírt teregetni, ez visszariasztja a molyokat.
  8. A szobákban légyfogókat elhelyezni.
  9. A befőttnek mégegyszer utánanézni, nem romlik-e. Ha egértől kell tartani, az üvegek tetejére tegyünk deszkát és azt nyomtassuk le kővel vagy egyéb nehezékkel.
  10. A napos ablakon eresszük le a rolettát, mert a nap árt a tapétának és a függönyöknek.
  11. A szemétládát ürítsük ki.
  12. A szekrényekbe is rakjunk kámforporos zacskót.
  13. A szekrénykulcsokat lehúzni és biztos helyre tenni.
  14. Az újságot lerendelni, illetve a nyári címre küldetni.
  15. A gázcsapot elzárni.
  16. A gáz- és villanytársaságnál jelenteni, ha elsején nem leszünk otthon, hogy a számlát ne hozzák ki hiába.
  17. A virágokról, kanárimadarakról stb. gondoskodni.”
bikini

És a megfelelő fürdőruha hosszának a kiválasztásáról se feledkezzünk meg!

Arról is ír a  kézikönyv, hogy mi legyen egy rendes háziasszony úti patikájában:

“Utazásra lássuk el magunkat a következő dolgokkal: 50-75 g vérzéscsillapító vatta, 2 széles és 2 keskeny gézkötés, bórvazelin, marhafaggyú, baldrian-csöppek, pyramidon vagy aspirin, angol-tapasz, ápisztinktura, szegfűolaj, (szeszben oldva) szúnyogcsípések ellen, továbbá tiszta szegfűolaj vagy kínai fogcsöppek (jól bedugni, nehogy a többi holmi magába szívja a szagát), hintőpor, vazelin, apró fehér biztosítótűk, kölnivíz.”

Bevallom őszintén, ezeknek a nagy részéről még csak nem is hallottam. És ti? Mindenesetre vicces volt ezután olvasnom egy éppen a kezem ügyébe akadó fényes borítós picsamagazin útipatikás javaslatait, mely szerint -csak az összehasonlítás végett-, az alábbi dolgokkal kell készülnünk saját biztonságunk érdekében:

“Legfontosabb a rendszeresen szedett gyógyszereket előkészíteni (…) Fájdalom- és lázcsillapító, görcsoldó, hányinger elleni szer, széntabletta, a hüvely pH-ját helyreállító hüvelygél is hasznos, ha az útipoggyászba kerül! A jódtartalmú fertőtlenítőszer, sebhintőpor, sebtapasz, allergia ellen kalcium-pezsgőtabletta szintén kelléke a nyaralásnak, ahogyan egy bicsaklás, bokaficam esetére sem árt, ha kéznél a fásli. A túrázó gondoljon a visszereire, a kullancsokra és egyéb rovarokra is.”

Mondanom sem kell, e rövidke cikk mellett A/5-ös terjedelemben virít egy hüvelygél reklám… Nincs mit tenni, más időket élünk, ha úgy tetszik most éljük az “új időket”.

kép: nlcafe.hu

kép: nlcafe.hu

Ha kíváncsi vagy, hogy milyen, mai szemmel nézve elképzelhetetlen, vagy vicces háztartási ismereteket kellet birtokolniuk a régi idők asszonyainak, olvasd el a Háztartási ismeretek 1. és a Háztartási ismeretek 2. bejegyzéseimet is!

A blogom facebook oldalához pedig itt tudsz csatlakozni, érdemes!

Ha tetszik a blog, csatlakozz a facebook oldalamhoz is, ahol naponta gyerekszájjal, vagy valami aprósággal várlak és persze értesülhetsz a legfrissebb bejegyzéseimről!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!